niedziela, 16 listopada 2008

Dzień po dniu

16 listopada 2008

Czym jest dla nas śmierć Jezusa?
Jaką ma wartość?
Czym różni się od śmierci Sokratesa, Spartakusa, Hanibala - czy każdej innej?

Gdy sięgamy do księgi Rodzaju czytamy o pierwotnym przymierzu między Bogiem, a człowiekiem - Rdz 2,4-17.
Człowiek stworzony przez Boga z miłości został obdarowany pełnia życia - Mdr,23:"Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka - uczynił go obrazem swej własnej wieczności." Symbolem nieśmiertelności w opisie biblijnym jest drzewo życia w środku ogrodu.
Tymczasem krzyż, który był ohydną szubienicą jest nazywany drzewem życia, na którym zawisł Pan.
Zaś drzewo poznania dobra i zła było znakiem przymierza i przestrzenią wolności.
Człowiek wychodzi poza tę przestrzeń zrywając przymierze z Bogiem i tracąc dar życia - "zapłatą za grzech jest śmierć" (Rz 6,23). Konsekwencje są ogromne i rzutują na ludzkość, świat i historię.

Żeby poznać i zrozumieć sens śmierci Jezusa na krzyżu trzeba wejść w prawdę o grzechu.

CO TO JEST GRZECH ?

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw uświadomić sobie, że każdy człowiek ma skłonność do zła. Czyni zło, choć chce dobra. Doświadcza zła od innych, odwzajemnia odwetem, ucieka przed złem i czuje się nieraz w środku zły. Rz 3,23 - "wszyscy zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej."
Czym jest grzech?
Grzech jest wykroczeniem przeciw rozumowi, prawdzie i prawemu sumieniu; jest brakiem prawdziwej miłości względem Boga i bliźniego z powodu niewłaściwego przywiązania do pewnych dóbr. Rani on naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność. Został on określony jako słowo, czyn lub pragnienie przeciwne prawu wiecznemu. KKK 1849
Te słowa bardzo dużo mówią o grzechu.
Grzech jest wykroczeniem.
Jest odrzuceniem miłości Boga i człowieka.
Jest przywiązaniem do pewnych dóbr - zniewoleniem.
Grzech rani człowieka - nas i innych wobec których grzeszymy, a także powoduje zachwianie równowagi w świecie, a nawet w kosmosie.
Jest przeciw Bożemu prawu, które określa przymierze i przestrzeń wolności.
Człowiek - kuszony przez diabła - pozwolił, by zamarło w jego sercu zaufanie do Stwórcy, i nadużywając swojej wolności, okazał nieposłuszeństwo przykazaniu Bożemu. W następstwie tego faktu każdy grzech będzie nieposłuszeństwem wobec Boga i brakiem zaufania w Jego dobroć.
Popełniając ten grzech, człowiek przedłożył siebie nad Boga, a przez to wzgardził Bogiem; wybrał siebie samego przeciw Bogu, przeciw wymaganiom swego stanu jako stworzenia, a zarazem przeciw swemu dobru. KKK 397-398

JAKIE SĄ SKUTKI GRZECHU W MOIM ŻYCIU ?




Brak komentarzy: